Wszystkie prace dyplomowe są świadectwem ukończenia kolejnego etapu edukacji. Jednak niektóre z nich mają szczególną wartość. Niejednokrotnie to właśnie od nich zależy dalsza kariera zawodowa absolwenta uczelni. Istotne mogą być już nawet prace magisterskie. Aby nasza praca stała się rzeczywiście ważnym punktem życia należy się do niej wyjątkowo przyłożyć.
Najważniejszym czynnikiem jest celny wybór tematu. Z reguły bardzo cenione jest także to, aby praca miała formę badawczą i dokładnie analizowała określone zagadnienie. Liczy się również powiązanie tematu z realnymi problemami lub zjawiskami występującymi w funkcjonujących przedsiębiorstwach. Zdarza się, że całe studia nie decydują o zawodzie tak bardzo, jak praca magisterska. Wiedza ogólna dotycząca szerokiego zakresu nie wniesie do konkretnych firm zbyt wiele, ponieważ posiadło ją przed nami grono innych osób. Natomiast praca poruszająca dotyczący ich temat może przynieść wiele dobrego nie tylko danemu przedsiębiorstwu, ale i nam samym. Znalezienie firmy działającej w branży, z którą nasze studia mają związek jest kluczem do sukcesu. Charakterystyka zakładu pracy, poruszenie ważnych dla niego aspektów, badania prowadzone na podstawie jego działalności - wszystko to jest zachętą do przyjęcia nas na odpowiednie stanowisko. Zarządca firmy, który widzi nasze zainteresowanie może zauważyć, jak dobrze znamy jego przedsiębiorstwo, co zaskutkuje późniejszym zatrudnieniem.
Ze względu na rosnącą popularność prac badawczych, coraz częściej taka forma staje się nie tylko opcją wyboru, ale i przymusem. Kolejne uczelnie chętnie rezygnują z teoretycznych prac dyplomowych, gdyż właśnie w tych badawczych upatrują się szansy zatrudnienia dla swoich absolwentów.