Studiowanie na kierunkach typowo humanistycznych opiera się głównie na wiedzy teoretycznej. Do nauki wykorzystywane są źródła historyczne, fachowe książki z dziejów literatury, historii czy filozofii. Nieodzowne są także pozycje literackie wielkich twórców.
Tworzona praca magisterska na wybrane zagadnienie w tym kierunku przeważnie zawiera większą część teoretyczną. W pracy o takim charakterze student najczęściej analizuje problem i konfrontuje z dotychczasowymi rozwiązaniami, przemyśleniami innych autorów. Może przybrać nawet formę polemiki.
Tematy pracy magisterskiej z dziedzin humanistycznych w dużej mierze opierają się na cytatach wielkich i znanych twórców, autorów myśli filozoficznej, teorii i poglądów. Stanowią one często długie wypowiedzi, zamieszczone w tekście autora pracy magisterskiej. Nie powinny one przyjmować postaci częstych powtórzeń, przybierających formę zapożyczeń.
Nadużywanie cytatów w takiej postaci stanowi o mało, twórczej, samodzielnej pracy magisterskiej, chociaż czasami ich stosowanie jest nieodzowne. Pomimo zamieszczenia przypisów i prawidłowego oznaczenia cytatów praca magisterska może zostać uznana za plagiat przez kontrolujący ją program antyplagiatowy.
Ta niesłuszna kwalifikacja przyczyni się do skomplikowania drogi studentowi. Praca zapewne zostanie jeszcze raz dokładnie sprawdzona i przeanalizowana przez promotora. Dodatkowa jego kontrola zapobiega schematycznemu sprawdzaniu komputerowemu.