Podczas studiów żacy wielokrotnie miewają momenty zwątpienia, poczucie, że tracą czas na niepotrzebne zajęcia. Programy wielu kierunków obfitują w zagadnienia, które nie są przydatne w dorosłym, a tym bardziej zawodowym życiu. W związku z tym w okresie nauki warto robić coś ponad program, wszechstronnie się rozwijać poprzez kursy, warsztaty, lekcje, praktyki, dorywcze zatrudnienie.
Czy praca magisterska ma wpływ na moją przyszłość zawodową? Takie pytanie zadają sobie żacy. Nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od kierunku studiów, a nawet wybranej specjalizacji. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że dobrze przygotowana, wartościowa praca licencjacka zwiększa szanse na zatrudnienie osób z dyplomem inżyniera.
Gospodarka potrzebuje fachowców od spraw technicznych. Koncerny chętnie dają pracę absolwentom kierunków ścisłych. Tam praca magisterska odgrywa bardzo istotną rolę, ponieważ o angażu decydują zwykle osoby, które znają się na rzeczy i potrafią właściwie ocenić potencjał kandydata, który w podaniu napisze o temacie swojej pracy dyplomowej.
Praca magisterska jest też istotna w przypadku starania się o etat na uczelni. Szefowie wydziału oceniając potencjał intelektualny, wiedzę kandydata, kierują się m.in. tematem przygotowanego i bronionego na studiach dzieła naukowego. Natomiast jeśli ktoś planuje założyć własny biznes, praca dyplomowa nie ma aż tak dużego znaczenia.